zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: ביבי נגד עמיר ועמיר נגד ביבי

תמונה קטנה ביבי נגד עמיר ועמיר נגד ביבי פורסם על ידי תם רון
בתאריך 12/1/2003
בכתבה זו צפו 3908 גולשים

התקשרתם 144? ולא ענו לכם רציתם להוציא ת.ז ומשרד הפנים היה סגור לא החליפו לזקנה במסדרון את הסדין הזבל נערם ברחוב? התחלתם ללמוד ב-9:00 "אם כל השביתות" על מה ולמה?

 

הנפשות הפועלות: עמיר פרץ, יו"ר ההסתדרות עומד בראש סיעת עם אחד בכנסת,

                            ביבי נתניהו, שר האוצר, לשעבר רה"מ מטעם הליכוד

 

עמיר פרץ ובנימין נתניהו מתנגחים בתקשורת זה מספר ימים, מסתגרים בחדרי חדרים מזה מספר שבועות אולם לא מצליחים להגיע לעמק השווה (ניווט כושל מפת סימון שבילים אחד לתקציב המדינה). פרט ללכת מכות הכל כבר עשו זוג הלצים הללו, ומה עומד בבסיס כל אלו?

 

נתניהו ופרץ מיצגים שתי אסכולות כלכליות שונות.

פרץ מייצג את הזרם הסוציאליסטי. בבסיסו של זרם זה מונחים עקרונות של שוויון ואחווה. זכות הפרט במשטר לקיום בכבוד חשובה מהזכות לקיום באושר ועושר. גישה זו תומכת בהתערבות של המשטר בכלכלה. קרי, ריסון התחרות הטבעית וניתוב השוק החופשי על מנת למנוע ריכוז הון, להחזיק את נכסי הכלל בידה, לתקצב שירותים חברתיים ולסבסד סקטורים חלשים לשם כך יש למשטר את הפריבילגיה להיכנס לכיס של האזרח ולגבות מסים.

נתניהו מנגד משתייך לזרם הליברלי. גישה זו תומכת בחירות מרבית לפרט לפעול למען אושרו (ועושרו) בכל דרך שהיא – המטרה מקדשת את האמצעים. שוק חופשי הוא הביטוי של כלכלה כזו. תחרות נותנת ביטוי לטבע האדם – שתר אחר תמריץ ותגמול. התחרות מאפשרת לכשרון ולעבודה לשאת פרות. בכלכלה קפיטליסטית מצטמצם תפקיד המדינה והיא מספקת שירותים שאינם נושאי רווח (חינוך למרות שבעידן בתי הספר הפרטיים נכחד גם התפקיד הזה) ומהווה ישות ביטחונית.

 

הדרך השלישית במקרה זה אינה מפלגה אלה מעיין שילוב בין שתי גישות אלו. אף "איזם" לא יכל להתקיים בעצמו ולכן יש למצוא נקודות איזון. הקצנת עקרון השוויון הביא לקומוניזם שהמית אסון במאה הקודמת והקצנת עקרון החירות מקצין את הפערים החברתיים בין השכבות השונות וגורם להתמרמרות נגד המשטר.

 

אז? פרץ ונתניהו מזמן נטשו את העמדות המוקצנות והתגמשו בעמדותיהם. אז על איזה צעצועים הם רבים עכשיו?

 

פרץ שואף להשיג ע"י השביתה 3 דברים:

  1. כיבוד הסכמי הפנסיה עד לתום הדיון בבית הדין לעבודה.
  2. סטטוס קוו – הימנעות משינויים בסקטור הציבור ללא הסכמת העובדים.
  3. הימנעות מחקיקה הפוגעת בהסכמי עבודה קיבוציים.

 

נחשו בעצמכם מה נתניהו רוצה...

 

הסכמי הפנסיה

הבעיה עם הסכמי הפנסיה היא העלייה בתחולת החיים. העלייה בתחולת החיים ומנגד אי שינוי גיל הפרישה משמעה תשלומי פנסיה לאורך שנים ארוכות יותר (הוצאת כסף לא פרודוקטיבית). לפיכך יש לשנות את מערך הפנסיה (פנסיה ממשלתית). אולם, העניין נמצא בדיון משפטי ולכן דורש פרץ להקפיא את ההליכים עד תום התהליכים המשפטיים.

 

שינויים בסקטור הציבורי והימנעות מחקיקה

 

בעיה אלו הן הבוערות יותר. בתרגום פרקטי ההימנעות משינויים בסקטור הציבור ללא הסכמת עובדי המדינה והימנעות מחקיקה משמעה מתן זכות בלעדית לעובדי המדינה להחליט על מבנה המשק הציבורי.

זה אינו דבר חדש, ראינו כבר את עובדי חברת החשמל עושים שרירים בעצם כדי להוריד שאלטר לא ממש צריך שרירים...).

במצב הקיים שלעובדים יש קביעות (שגורמת לקפיאה על השמרים ומוסר עבודה ירוד) וזכות לשביתה ובכל עת שהממשלה מבקשת להתייעל או לחסוך (גורר פיטורים או הורדת שכר) משביתים העובדים את השירותים הציבוריים (וגורמים נזק של מילירדי שקלים).

עמיר פרץ זועק בשם הצדק החברתי לא לפטר עובדים. במידה והממשלה החליטה לקצץ כנראה שניתן לבצע את העבודה בפחות כ"א. אם כך היכן הצדק? מדוע שאזרחים יממנו משכורות של עובדים מיותרים?

האם האינטרס הציבורי הוא האינטרס של העובדים? או שמא האינטרס הציבורי הוא אינטרס כפי שקובע משרד האוצר (מיופה בכוחה של הממשלה)?

 

מכאן נובעת מסקנה מאד בעייתית שלכנסת ולממשלה משקל של נוצה שכן ועדי העובדים הם אלו שמתווים את המדיניות הכלכלית. האם אנחנו חיים ברפובליקת בננות?

 

 

הסכמי עבודה קיבוציים – הסכם קיבוצי הוא הסכם בין מעביד או ארגון או ארגון מעבידים לבין ארגון עובדים שנעשה והוגש לרישום ע" חוק הסכמי עבודה קיבוציים, בענייני קבלת אדם לעבודה או סיום עבודתו, תנאי עבודה, יחסי עבודה, זכויות וחובות של הארגונים בעלי ההסכם או בחלק מענייני אלו.

 

סיכום

 

עמיר פרץ ונתניהו באים מתי דוקטורינות כלכליות שונות סוציאליזם וליברליזם בהתאמה. אולם שניהם עגלו חלק מהפינות בהתאם לתובנה שלא ניתן לעקוב אחר עקרון בודד. אולם עדיין נותרו להם מספר נקודות מחלוקת. הסכמי הפנסיה של עובדי ההסתדרות, שינויים בסקטור הציבורי וחקיקה הפוגעת בהסכמי עבודה קיבוציים.

אם שרדתם עד לכאן, מה אתם אומרים? שתלך לעזאזל השביתה אתם רוצים דואר? או שאתם מבינים ומחר נתראה מול משרד האוצר?

 

 

 

צאו לרחובות להפגין בעד,

צאו לרחובות להפגין נגד,

צאו לרחובות להפגין שאכפת לכם!

רק אל תסתבכו עם החוק

 

 

 

ביבליוגרפיה ובונוסים

 

כאן ולאן רשימות של רוני ברט

http://www.notes.co.il/bart/3072.asp

 

ynet – ידיעות קונקרטיות לגבי השביתה

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2809761,00.html

 

שביתה בלבנון נגד התקציב

http://www.hagada.org.il/hagad....ame=News&file=article&sid=1450

 

מעניין, השביתה בצרפת 1968

http://www.kulanu-nahlit.org/Revolution_4.htm

 

חוק ההסכמים הקיבוציים

http://www.patentim.com/forum_articles.asp?Fnumber=33&ArticleID=289

פרסם כתבה »