zofim.org.il
  
 


 
מגזר עדת הצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מגזר עדת הצופים » כתבה: חגי תשרי- זמן של התחדשות ובניה מחדש

תמונת מגזין חגי תשרי- זמן של התחדשות ובניה מחדש פורסם על ידי השם שמור במערכת
בתאריך 27/9/2011
בכתבה זו צפו 8716 גולשים

תנועת הצופים תהיה מחוייבת להמשכיות העם היהודי ותרבותו? הסתכלות על מה שכל אחד מאתנו (דתי וחילוני כאחד) יכול לקחת מתקופת החגים.

אין ספק שהגננות עשו עבודה טובה- כל אחד יודע שאוכלים תפוח בדבש בראש השנה ושיש איזה קטע עם שופר, שצמים ביום כיפור, ובסוכות מכינים קישוטים מנייר. אבל האם להיות יהודי שמחובר לתרבותו ולמסורת זה להיזכר שיש דבר כזה שנקרא יהדות כמה פעמים בשנה במהלך החגים השונים (וגם זה בקושי..)? מכירים את המשפט "מה אני גוי? אני צם כיפור!", כמובן אני לא מזלזלת זה דבר חיובי ומצוין, אבל אני חושבת שלהיות יהודי (ממש לאו דווקא יהודי דתי) זה הרבה יותר מזה. להיות יהודי בראש ובראשונה מבחינתי זה לדעת שיום יום אנו מחויבים ומצווים להיות אנשים טובים. לדעת שאנחנו חלק ממשהו יותר גדול מפייסבוק, שאנחנו לא נמצאים בעולם הזה סתם אלא אנחנו כאן לעשות טוב כל אחד בדרכו. לזכור שאנחנו עם אחד בעל תרבות והיסטוריה משותפת לכולנו. להיות יהודי זה גם להיות מודע לכך "שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו" ועל כן להיות אסירי תודה ולהגן על המדינה שיש לנו.

אנו נמצאים בזמן שנקרא "תקופת החגים", תקופה מדהימה של הזדמנויות והתחלות, תקופה שהיא הרבה יותר מאוכל ומנהגים שונים ומשונים. זהו זמן של התחדשות (המדריך שכבה שלי עזר לי להבין..) בו כל אחד מאיתנו בעצם נברא מחדש אבל הפעם הבורא הוא אנחנו בעצמנו. לנו היכולת לברוא את עצמנו כמו שהיינו רוצים להיות, אנחנו קובעים מי ומה נהיה, או במילים אחרות לפתוח דף חדש. הדבר הוא לא נכון רק כל אחד לעצמו, אלא עלינו לראות כל אדם כבריאה חדשה. כחברה יש לנו הנטייה לא לאפשר לאנשים להשתנות. אנחנו מתייגים ולא נותנים מקום לאדם להיות משהו אחר. (יש לזה דוגמאות מכל הסוגים ואולי הם ישמעו מטופשים אבל הם ממחישים את העניין. למשל אם המצחיק- תמיד שמח ושטותניק, מחליט להיות קצת רציני לרגע, שואלים אותו "מה הדיכאון?", או כשמישהו פוגע בנו זה נכון שאנחנו מסוגלים לסלוח ואנחנו סבבה איתו, אבל תמיד נזכור לו את זה.) כמה מאיתנו עשו שטות בחיים שאנחנו רק חולמים שתימחק? (אני יכולה להגיד על עצמי שיש לי הרבה כאלו) אז בואו ניתן אחד לשני את ההזדמנות הזאת. בבבלי, בבא מציע, נח' עמ' ב' כתוב: "אם היה בעל תשובה לא יאמר לו זכור מעשיך הראשונים" כלומר לפי ההלכה היהודית אסור להזכיר לאדם שהשתנה את מעשיו הקודמים, עלינו להיות פתוחים לשינוי של אנשים.

לפעמים יותר משאנחנו קשים על אחרים, אנחנו קשים על עצמנו. כל אחד מאתנו קובע על עצמו עובדות "אני כזה וכזה" (אני דכאוני, אני מבולגן, אני לחוץ וכו'...) אנחנו לא מאפשרים לעצמנו להשתנות, לא מעלים על דעתנו שאנחנו יכולים להיות משהו אחר. לדעתי משימה שכל אחד יכול לקחת על עצמו לקראת תחילת השנה ותקופת החגים היא להימנע מלקבוע עובדות על אנשים ועל עצמו, כל אחד הוא מה שהוא עושה מעצמו. כמובן שיש לנו תכונות אופי אבל אנחנו אלו שמחליטים מה לעשות איתם, איך לנהוג איתם וכמה מקום לתת להם.
פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 3 תגובות | הוספת תגובה


1. אהבתי...תודה שירה
נכתב על ידי יפתח סמואל משבט יהודה בתאריך 27/9/2011 בשעה 15:42
2. כתבה פשוט נפלאה, תודה רבה...
נכתב על ידי מיכל דויטש גומברוף משבט עידן בתאריך 30/9/2011 בשעה 12:59
3. *השראה
נכתב על ידי מיכל דויטש גומברוף משבט עידן בתאריך 30/9/2011 בשעה 13:05