zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: מוטב ללמד את הטוב מאשר לגנות את הרע

תמונה קטנה מוטב ללמד את הטוב מאשר לגנות את הרע פורסם על ידי בר שטרן
בתאריך 18/8/2016
בכתבה זו צפו 5476 גולשים

 אני בר שטרן, משבט אלון בהנהגת צפון, ויצאתי לאחרונה לסמינר התנועתי ״מחורבן הבית לתיקון החברה על שם שירה בנקי ז״ל״ בשיתוף מכון הרטמן והתנועה הירושלמית, שהתקיים השנה בפעם הראשונה (ובתקווה שלא האחרונה) בירושלים.

לסמינר הגענו 120 שכב״גיסטים מכל קצוות הארץ. נפגשנו והתחלנו להכיר אחד את השני, לדבר על השבטים, התפקידים לשנה הבאה ועל מחנות הקיץ שהיו.

אחרי שכל האוטובוסים הגיעו פתחנו במליאה בה דיברו קלי כהן מזכ״ל התנועה, עומר זוננשטיין שהיה אחראי על הקורס מטעם התנועה, ואלון מור ממכון הרטמן.

בהמשך התחלקנו לאחוות, הכרנו ועברנו נקודת מבט על שירה בנקי ז״ל.
עברנו מספר יחידות על מגוון נושאים ביניהם ״על אהבה לוהטת וקנאה שורפת״ שבה דנו על הקשר בין קנאה לאהבה, ועל האיזון בין מתינות לקיצוניות ו״זהויות שונות במרחב משותף״ שבה ראינו סרט קצר (״מאדם לאדם אנו חולפים כזרים״) ודנו בזהויות והדתות השונות שנפגשות במרחב הציבורי של ירושלים.

נפגשנו עם יונתן נוימן, בן דודה של שירה. יונתן שיתף אותנו בפרויקטים השונים שפועלים לזכרה של שירה. הוא דיבר איתנו על אקטיביזם ועל כמה חשוב לפעול למען הדברים שחשובים לנו.
לאחר השיחה עם יונתן התחלקנו ל4 פאנלים בהם דיברו אנשים בנושאים:
"האם מצעד הגאווה צריך לצעוד בירושלים?"
"איך צריכה להיראות שבת בעיר הבירה של ישראל?"
"למי שייכת רחבת הכותל?"
"ואיך חיים יחד בעיר מעורבת?"
בכל אחד מהפאנלים היו אנשים שקשורים לנושא שדנו בו וייצגו דעות שונות ומגוונות. שאלנו שאלות ולאחר מכן נפגשנו באחוות לסכם את מה ששמענו.

בערב הלכנו למתחם התחנה בו ישבנו למעגלי שיח בנושא ״כיצד צריכה להיראות חברת מופת ישראלית?״, למעגלי השיח שלנו הצטרפו גם אנשים שעברו במתחם או הגיעו במיוחד בשביל המעגלים האלו שמתקיימים בכל יום חמישי לזכר שירה.
ביום השני התחלקנו ל6 סיורים שונים:
"על קו התפר הירושלמי בין המזרח למערב"
"עיר ודת"
"עיר וסביבה"
פרויקט "תג מאיר"
פרויקט "פארק המסילה"
וסיור בשכונות החרדיות.
בכל סיור עסקו בנושא שונה שקשור למקומות בירושלים והאוכלוסיות השונות בה.
נפגשנו לסכם את הסיורים באחוות.
לבסוף ביחידה האחרונה דיברנו על כיצד עוברים מקינה לעשייה? מתאוריה למעשה?
כל חניך בסמינר תכנן פרויקט שאותו ייזום ויפעיל בשבט שלו בנושאים עליהם דיברנו. סיכמנו את הסמינר באחוות ויצאנו בחזרה כל אחד לביתו.

יצאתי משם עם המון נקודות למחשבה, פרויקטים ליזום, חברים חדשים, הרגשה שעברתי משהו משמעותי ובעיקר המון מוטיבציה ורצון לעשייה. בסמינר כל כך קצר חוויתי והכרתי מגזרים שונים, תכנים מעניינים, מפגש עם עדת הצופים, אנשים שונים, שבטים אחרים ומנטליות שונה בכל שבט והנהגה, סיורים, דיונים, מעגלי שיח משמעותיים, הרצאות ודעות שונות.

שירה בנקי ז״ל, שהייתה נערה שפעלה רבות למען הערכים שלה נרצחה בגיל 16 כשהגיעה לתמוך במצעד הגאווה בירושלים בשנה שעברה רק בגלל אמונותיה, ואין דרך טובה יותר להנציח את שמה מבסמינר שמעודד אותנו ללכת אחר האמונות שלנו ולפעול לפיהן, בדיוק כמו שהיא עשתה. אני בטוחה שהתכנים שעברתי עוד ילוו אותי בשנת ההדרכה שמצפה לי ובשנים הבאות שלי בצופים ובכלל.
אני מקווה שעוד הרבה שכב״גיסטים בתנועה יזכו לחוות את הסמינר המשמעותי הזה ומודה על הזכות שניתנה לי לקחת חלק.

אסיים בציטוט של ברוך שפינוזה שחזר על עצמו מספר פעמים בסמינר וכתוב גם על המצבה של שירה: ״מוטב ללמד את הטוב מאשר לגנות את הרע״.

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה