zofim.org.il
  
 


 
אתר צופות ביחד למרחקים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר צופות ביחד למרחקים » כתבה: אני בדרך להגשמת חלום

תמונת מגזין אני בדרך להגשמת חלום פורסם על ידי ליאורה גבעון
בתאריך 7/10/2019
בכתבה זו צפו 192973 גולשים

 ביום שישי, ה13.9.19 נערך כנס "מגשרות ביחד" של צופות ביחד למרחקים בכפר גי'סר אל זרקא. מטרת הכנס הייתה להכיר את היישוב שבו חיה אוכלוסייה מוסלמית, להבין את תרבות היישוב ולהכיר נשים פורצות דרך על מנת ללמוד, להבין ולקבל השראה להמשך הפעילות שלנו.

התכנסנו  (לכיבוד קל ) בכפר הדייגים ביישוב, שם קבל את פנינו אחמד "גוחא" גו'בראן, הבעלים של "גו'חא גסטהאוס". אחמד הדריך אותנו בכפר הדייגים ותל תנינים, סיפר על תולדות היישוב, ההיסטוריה של האוכלוסייה, האתגרים, הקשיים ותוכניות הפיתוח של היישוב, מעמדו, דימויו ומיקומו הגאוגרפי.

 לאחר מכן התארחנו בגלריה של "גו'חא גסטהאוס" ושמענו הסבר על המקום כעסק חברתי המחולל שינוי ביישוב. את תוכנית הגסטהאוס מובילות נעמה גולדמן שורץ – מנהלת המקום וג'נבייב בג-אחראית על פעילות חברתית ואורחים מחו"ל. שתיהן סיפרו ושיתפו על העשייה והשינוי בגי'סר אל זרקא.

בית הארחה של גו'חא, הינו הראשון מסוגו בגי''סר אל זרקא והוא פרי שותפות של אישה ישראלית יהודייה: נטע חנין פרנקל, לבין יליד הכפר המוסלמי: אחמד "גו'חא"גו'בראן, לעידוד התיירות המקומית.  החזון היה להביא את חווית היישוב לאנשים מהעולם ומהארץ, לחוות הרפתקנות חדשה ולהכיר אנשים מעניינים.

משם עברנו למרפסת המרווחת והנעימה של אחמד והיפא, שם התקיים שיח מרתק ומרגש עם מספר נשים פורצות דרך החיות ביישוב.

ראמיה גו'בראן- תושבת גי'סר, מדריכה שיקומית, צלמת, ומטפלת בצילום (פוטו תרפיה). עובדת בהוסטל, בבית אקשטיין, חוגי צילום בבתי ספר, ושואפת להרחיב את פעילותה. מרגישה שליחות שיכולה להגיע לאוכלוסייה המתקשה לבטא עצמה בדיבור ועושה זאת באמצעות צילום.

סאאידה עלי - אחראית על שימור המורשת בכפר ועל פעילות הנשים והעצמתן. סאאידה הציגה את השינוי שעובר הכפר מבחינה תיירותית והסתגלות הקהילה לשינוי. כפר הדייגים הינו כפר העוסק בשיטות דייג מסורתיות ואנשי הכפר רוצים לשמר זאת. חלקם אינם יודעים קרא וכתוב, ועובדה זאת גורמת לקונפליקטים כאשר יש מגמה להפוך את המקום לאתר תיירותי. סאאידה עובדת בשמורת נחל תנינים ופיתוח כפר הדייגים בהיבט החינוכי, פעילה בעמותות רבות ומתכללת תכניות חינוך וקהילה בג'יסר אל זרקא.

לילה עמאש- אחות של אחמד, נשואה ואם לשישה. מעל 18 שנה עובדת בבית ספר לחינוך מיוחד. עוסקת בבישול מגיל 14. השתתפה בקורס יזמות קולינרית ולומדת בישול. רוצה להתפתח ולפתח תחום זה ולהגיע לעוד קהלי יעד.

סעדה עותמאן - השתתפה בקורס קליעת קש, בזכותו למדה להכין מוצרים אותם היא מוכרת בגלריה (ב"גו'חא גסטהאוס".) כמו כן היא מעבירה סדנאות בנושא לתיירים המגיעים ליישוב.

מייסון עמאש השתתפה בקורס מקרמה ומוצריה נמכרים בגלריה. מייסון בימים אלו מממשת חלום . היא הציגה את החלום ואת המכשולים בפתיחת עסק מיוחד: בית קפה צימחוני טבעוני לנשים בלבד.  

ראנה גו'בראן- עורכת דין ראשונה בכפר. ראנה שיתפה בסיפורה האישי. לפני מספר שנים בעקבות לחץ להינשא ולחבוש כיסוי ראש, סרבה לעשות זאת מתוך ידיעה שלא תוכל לממש עצמה.

ראנה משמשת בכפר מודל והשראה לנערות צעירות הרוצות לממש עצמן כבני אדם ולא לוותר על חלומן בשל התרבות והמסורת.   

לפני שנה פתחה ראנה משרד בכפר. המשרד מצליח ונותן מענה משפטי לאנשים רבים בכפר ומחוץ לכפר.   

בסיום השיח, אכלנו ארוחת צהריים מסורתית צמחונית שהוכנה על ידי מייסון עמאש.

כל הנשים איתן נפגשנו נולדו בגי'סר אל זרקא והדגישו את אהבתן והקשר שלהן למקום.

המפגש לימד והעשיר, ובעיקר עורר למחשבה ואמונה שיש ביכולתן של הנשים ביישוב ובכלל את הכוח והרצון לחלום ולחולל שינויים.  

הנשים שפגשנו מאופיינות בחריצות רבה, בנחישות, באסרטיביות ובעיקר  בלקיחת אחריות וברצון אמיתי ליצור מציאות טובה יותר במקום בו הן חיות.

"על מנת לדעת על גי'סר, בואו לכאן להיפגש איתנו ולשמוע מאיתנו, ולא מהתקשורת"- אמרה אחת מנשות המקום לקראת סיום המפגש.  

היה זה מפגש עוצמתי ומעורר השראה ותקווה להמשך הידברות, קרוב לבבות ושיתוף פעולה, על מנת ליצור עולם טוב יותר.  

תודה לכל הנשים הנפלאות שלקחו חלק במפגש,

"חיזקו ואמצו"

ליאורה גבעון

צופות ביחד למרחקים

תמונות מהמפגש

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה